הליכה ברגליים יחפות מפחיתה את כאבי הדורבן

חוקרים מאוניברסיטת תל אביב בדקו ומצאו כי הליכה של כמה דקות מדי יום בבית, או על גבי מסילה, מביאה לשיפור משמעותי בכאב בעקב כף הרגל ומשדרגת את המצב הפיזי של המטופלים

אבי יופה

כל מי שסבל אי פעם מדורבן בעקב כף הרגל יודע עד כמה מדובר בבעיה כואבת ומציקה שלעתים עלולה לעבור רק אחרי טיפול ארוך טווח.

אלא שהיום יש תקווה חדשה לפחות להפחית חלק מהכאב עד להחלמה המלאה.

חוקרים מאוניברסיטת תל אביב בדקו ומצאו כי הליכה ברגליים יחפות בבית, או על גבי מסילה נעה (הליכון חדר כושר), מביאה להפחתה משמעותית בכאבי דורבן בכף הרגל.

על פי המלצת החוקרים, כדאי להתחיל בהליכה בת 10 דקות מדי יום בממוצע ולהגביר את הקצב בהדרגה ובהתאם לכושר ולהתייעצות עם אנשי מקצוע.

המחקר נערך בהובלת ד"ר יוסף משהראוי מהחוג לפיזיותרפיה בבית הספר למקצועות הבריאות בפקולטה לרפואה ע"ש סאקלר באוניברסיטת תל אביב, בשיתוף הסטודנטית מרים ריינשטיין. 

במהלך המחקר ליוו החוקרים במשך חודש ימים כ-50 מטופלים שסבלו תקופה ממושכת מכאבי דורבן.

החוקרים חילקו את המטופלים לשתי קבוצות: בקבוצה הראשונה חברי הקבוצה צעדו יחפים על הליכון, פעמיים בשבוע, תחילה במשך 10 דקות ובהמשך עד ל-30 דקות ברצף.

חברי קבוצת הביקורת צעדו על הליכון כשנעליים לרגליהם.

ממצאי המחקר הצביעו על כך שהליכה ברגליים יחפות הפחיתה משמעותית את עוצמת הכאב בעקב הרגל ביחס לקבוצת הביקורת, והביאה לשיפור גבוה יותר ברמת תפקודם היומיומית של המטופלים.

השיפור המשמעותי בא לידי ביטוי ביכולת לעלות ולרדת במדרגות, לסחוב קניות מהסופר לביתם, ללכת לאירועים משפחתיים וחלקם אף החל לרוץ ריצות למרחקים קצרים.

במקביל, ההליכה ברגליים יחפות שיפרה את איכות חייהם גם בתחומים שאינם קשורים ישירות לכאב ולתפקוד הפיזי.

בין היתר, דיווחו חברי הקבוצה שהלכו יחפים על כך שהרגישו נמרצים יותר, שלווים ומלאי אנרגיה יותר, פחות עייפים ויותר מאושרים.

"הדורבן מתאפיין בכאבים עזים בכף רגל שמקשים על המטופלים בשגרת החיים הרגילה.

המחקר הראה שהקפדה על הליכה בכלל, ועל הליכה ברגלים יחפות בפרט, מסייעת מאוד בהקלה של הכאב ומאפשרת לבצע פעולות פשוטות כמו ירידה במדרגות והליכה לסופר שאחרת לא ניתן היה לבצע", סיכם ד"ר משהראוי.

"אנו מעריכים שבהליכה ברגל יחפה העומס מועבר בעיקר לחלק הקדמי של כף הרגל, ולכן הלחץ הממוקד על העקב פוחת וקיימת הפחתה גבוהה יותר בכאב".