לראות את העור

לאקנה, או חצ'קונים, עלולות להיות השלכות מרחיקות לכת בכל הקשור לפגיעה בעולמם הרגשי של הסובלים מהתופעה בדגש על בני נוער. אבל יש מה לעשות עם זה, כשהשלב הראשון הוא לשלב טיפול של גוף ונפש

אבי יופה

פצעי בגרות הפכו לתופעה שכיחה כשעל פי ההערכות למעלה מ-80 אחוזים מהאוכלוסייה תסבול בשלב כזה או אחר במהלך החיים מאקנה, או חצ'קונים, בדרגות חומרה שונות. ב-20 אחוזים מהמקרים יהיו אלה מבוגרים שיסבלו מהם, בדגש על נשים.

למרות השכיחות שלה, להתמודדות עם אקנה עלולה להיות לעתים קרובות השלכה מרחיקת לכת על העולם הרגשי והחברתי של מתבגרים בלי מתאם ממשי בין חומרת האקנה למצב הנפשי שהבעיה מביאה עמה.

לדברי פני בן-עמי, קוסמטיקאית מומחית בעלת חברה לפיתוח מוצרים טיפוליים לבעיות עור הפנים וכף הרגל, בני נוער נוטים לייחס חשיבות מרכזית למראה החיצוני ולאופן שבו הם נתפסים בעיני עצמם כאטרקטיביים.

"כתוצאה מהאקנה, המופיע בדרך כלל על עור הפנים, ישנם נערים/ות שעלולים להרגיש דוחים ולא מושכים", הסבירה בן-עמי, "המתבגרים האלו יחפשו פתרונות כמו הסתרת הפנים באמצעות שיער ארוך או שימוש בתכשירי מייק-אפ, למרות שאלו דווקא מחמירים את מצב העור ואת חומרת המחלה. בנוסף, יש מתבגרים שימנעו מיצירת קשר עין או פשוט ימעיטו בשיחה למינימום ההכרחי. הרצון להסתיר את הפצעים, יחד עם תחושות של חוסר ביטחון, עלולים להשפיע על האופן שבו יתנהלו בסיטואציות חברתיות, ולגרום לחוסר מוטיבציה להימצא עם בני גילם עד כדי התבודדות וסימפטומים של דיכאון. בעידן הרשתות החברתיות, האפשרות לעשות שימוש בפילטרים ש'יעלימו' את הפצעונים, מדרבנת גם לברוח מהתמודדות בעולם האמיתי- לעולם הווירטואלי. אם לא די באלו הרי שהסטרס הנובע מהאקנה מביא בתורו להחרפה במצב".

לדעת מומחים הטיפול הנכון בבעיה צריך להתייחס לשילוב של גוף ונפש: הפנייה לגורם מקצועי, בחינת תכשירים ייעודיים לטיפול נכון בעור הפנים והתייחסות למצוקה של המתבגר/ת במלוא הרצינות ובאמפתיה.

בהיבט החברתי, רצוי לדרבן לקחת חלק בפעילות ולא לעודד הימנעות ממנה, להדגיש היבטים אחרים חיוביים במראה החיצוני של המתבגר/ת, אבל לא להכריח ולא לפתור את הבעיה בהתעלמות מהחומרה שבה היא נחווית בעיניו של הילד/ה.

"את התוצאות הטובות ביותר בטיפול באקנה ניתן להשיג על ידי מעורבות של מספר גורמים, ובהם בראש וראשונה זיהוי תהליכים שתורמים להתפתחות המחלה, כמו תזונה לא נכונה, היגיינה לקויה ומתח נפשי במקביל לטיפול מקומי בגורמי הדלקת", הוסיפה בן-עמי, "אם המחלה חמורה נדרשת התייעצות עם רופא עור ושימוש בתרופות מתאימות".

מגוון רחב של סיבות יכולות להוביל להופעת האקנה, בהן הפרה של האיזון בחילוף החומרים בגוף, נטייה גנטית, היווצרות מוגברת של סבום וכו'. האקנה יופיע על הגב, כתפיים, חזה ופנים בצורת פצעונים כואבים שממוקמים עמוק בתוך העור. הטיפול בעור נועד לווסת ולאזן את פעילות בלוטות החלב, למנוע היווצרות מוקדים דלקתיים, להביא להתחדשות העור ולכווץ את הנקבוביות המורחבות.

"עיקר הריפוי באקנה הוא כתוצאה משימוש במרכיבים פעילים נכונים, ובהם מרכיבים נוגדי דלקת ואנטי חיידקים, ומטרתם להביא לאיזון של ההפרשה השומנית בעור, הרגעת העור הדלקתי והאדמומיות בעור וכדומה", סיכמה בן-עמי.